umowa o kredyt hipoteczny

Z KIM MOGĘ WZIĄĆ KREDYT HIPOTECZNY?

Znowu wracamy do tematu zdolności kredytowej. Nic dziwnego, skoro jest to największy obecnie problem dla potencjalnych kredytobiorców. W momencie, kiedy znajdziemy odpowiednią dla nas nieruchomość w bardzo atrakcyjnej cenie, a kiedy składamy wniosek o kredyt hipoteczny, okazuje się, że nie mamy zdolności kredytowej.

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej zdolności kredytowej, jest przystąpienie do kredytu z dodatkową osobą, albo nawet dodatkowymi osobami. Przyjęło się sądzić, że kredyt hipoteczny mogę wziąć sam/-a, albo z małżonkiem, bądź małżonką. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ tak naprawdę kredyt można wziąć z każdym i wcale nie musimy być z tą osobą ani spokrewnieni, ani nie musimy prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego. Najważniejszym wyznacznikiem dla decyzji, z kim chcę wziąć kredyt hipoteczny jest oczywiście zdolność kredytowa tej osoby oraz wzajemne zaufanie jakim się darzymy.

Zaufanie jest tutaj bardzo istotną kwestią, ponieważ za zaciągnięty kredyt odpowiadamy w sposób solidarny. Co to oznacza w praktyce? Jeśli weźmiemy w dwie osoby kredyt na 400 tysięcy złotych, to każde z nas odpowiada przed bankiem za całą kwotę, a nie na przykład po połowie. Jeśli okaże się, że osoba, z którą zaciągnęliśmy kredyt, przestała spłacać swoją część, to bank będzie domagał się od nas spłaty całej kwoty 400 tys zł, a nie tylko połowy.

Druga ważna rzecz, to zdolność kredytowa osoby, z którą chcemy przystąpić do kredytu. Jej zdolność będzie wpływała na naszą zdolność całościową, więc istotne jest to, aby wybierać osoby, które rzeczywiście będą miały pozytywny wpływ na ten element.

kredyty hipoteczny, a własność nieruchomości

Co z własnością nieruchomości?

Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny z dodatkową osobą, rodzi się pytanie, czy ta osoba musi też być właścicielem kupowanej nieruchomości. Tutaj sytuacja nie jest jednoznaczna, ponieważ różne banki, różnie do tego podchodzą. Na potrzeby tego wpisu, zaznaczmy, że może, ale nie musi, przy czym wiąże się to z odpowiednim doborem banków, w których będziemy składać wnioski kredytowe. Właśnie od tego są doradcy kredytowi, żeby móc wspólnie z klientem wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, dostosowane do konkretnej sytuacji kredytobiorcy.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji kredytowych, zachęcamy do kontaktu z ekspertami kredytowymi w Szczecinie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *