jak poprawić zdolność kredytową

CZY MAM WPŁYW NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Obecnie największym problemem dla osób rozglądających się za własnym mieszkaniem, jest zdolność kredytowa, która jest zdecydowanie niższa niż kilka lat temu. Wielokrotnie już pisaliśmy, co jest tego powodem: z jednej strony nieustannie rosnące stopy procentowe, a z drugiej regulacje KNF, które nakazują bankom zdecydowanie ostrożniej podchodzić do wyliczania zdolności kredytowej potencjalnych klientów.
Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej pojawiło się nieco optymizmu, ponieważ po raz pierwszy od długiego już czasu nie mieliśmy podwyżki stóp procentowych. Czy to oznacza, że teraz nasza zdolność kredytowa zacznie rosnąć? Z jednej strony na pewno jej spadek zostanie powstrzymany przynajmniej na jakiś czas, z drugiej jednak strony trudno oczekiwać, że to koniec podwyżek stóp, jeśli inflacja sięga blisko 20%.

O co zadbać ubiegając się o kredyt hipoteczny?

To wszystko sprawia, że dostać kredyt hipoteczny jest obecnie ciężko, jeśli nie zarabiamy co najmniej na poziomie średniej krajowej. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Jest kilka rzeczy, na które mamy wpływ, żeby nasza zdolność kredytowa była nieco wyższa. O co więc powinniśmy zadbać, jeśli chcemy wnioskować o kredyt hipoteczny?
  1. Bardzo często posiadamy kart kredytowe oraz limity w koncie, których tak naprawdę nie potrzebujemy. To są produkty, które mają bardzo negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową, ponieważ obciążają nas całym przyznanym limitem. Bez znaczenia jest fakt, że w ogóle z nich do tej pry nie korzystaliśmy – istotne jest to, że dopóki taki limit mamy przyznany, to w każdej chwili możemy użyć tych pieniędzy.
    Bardzo ważne zatem jest, żeby przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny, pozamykać tego rodzaju zobowiązania.
  2. Pozamykaj wszystkie kredyty gotówkowe. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że każde takie zobowiązanie ma negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.
  3. Regularnie spłacaj swoje zobowiązania. Czysta historia w BIK jest niezmiernie ważna. Pilnuj, żeby w spłacie Twoich kredytów nie występowały opóźnienia, a jeśli korzystałeś z chwilówek, dopilnuj, żeby wycofać zgody na przetwarzanie danych przez firmę, która udzieliła Ci takiej pożyczki.
zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
To są najważniejsze elementy wpływające na naszą zdolność kredytową. Co zrobić jednak, gdy mamy pospłacane wszystkie kredyty, zamknęliśmy karty oraz limity kredytowe, a zdolności dalej nie mamy?

W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z pomocy np. kogoś z rodziny, któ mógłby przystąpić z nami do kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji dochód wszystkich kredytobiorców jest wyższy – należy przy tym pamiętać, że rosną również koszty utrzymania, ponieważ do kredytu dochodzi kolejne gospodarstwo domowe, którego koszty utrzymania liczone są już oddzielnie.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Niestety, nie jest to takie proste. Nie wystarczy wrzucić danych do kalkulatora bankowego. Taka operacja nigdy nie da nam 100% pewności, ponieważ na decyzję analityka ma wpływ bardzo dużo różnych zmiennych.
Pamiętaj również, że zawsze możesz odezwać się do Twojego doradcy kredytowego. Taka konsultacja nic nie kosztuje, a dzięki dokładnemu przeanalizowaniu Twojej sytuacji finansowej, możemy wspólnie przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. Jesteśmy ekspertami kredytowymi ze Szczecina, ale współpracujemy z klientami na terenie całego kraju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *