Bank lokalny

KIEDY KONIEC WIBORU?

Jak już pewnie wszyscy wiedzą, rynek kredytów hipotecznych już za chwilę rozpocznie proces żegnania się z WIBOREM. Zamiast budzącego tyle emocji wskaźnika, produkty kredytowe będą oparte na nowym wskaźniku. Nowy wskaźnik to WIRON.

Czym różni się WIRON od WIBORU?

WIBOR jest wskaźnikiem, który powinien odzwierciedlać wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym. Jednym słowem, powinien odzwierciedlać wysokość oprocentowania pożyczek jakich udzielają sobie nawzajem banki. Używamy tutaj określenia „powinien” dlatego, że w sytuacji, kiedy większość banków ma nadpłynność finansową, takie transakcje między bankami praktycznie się nie odbywają. To jest największa kontrowersja WIBORU, że jego wysokość często jest ustalana na podstawie transakcji potencjalnych, a nie rzeczywistych.

WIRON będzie wskaźnikiem, który będzie odzwierciedlał wysokość transakcji typu Over Night, czyli pożyczek jednodniowych między nie tylko bankami, ale również dużymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami. Będzie on więc zmieniał się codziennie, a kredytobiorca pozna wysokość raty dopiero w dniu terminu płatności raty. Do tej pory raty naszych kredytów były ustalane na okres 3 albo 6 miesięcy.

Kolejna ważna informacja dla kredytobiorców to fakt, że WIRON jest obecnie niższy od WIBORU o około 1,2 punkty procentowe, czyli odsetki od naszych kredytów powinny być niższe. Dzięki temu obecni posiadacze kredytów hipotecznych (ale również gotówkowych, firmowych, leasingów i wszystkich innych produktów opartych o WIBOR) powinni odetchnąć, kiedy ich raty się zmniejszą. Nastąpi to jednak dopiero w 2025 roku, bo dopiero wtedy obecny WIBOR przestanie być odczytywany. Przejście obecnych umów kredytowych na nowy wskaźnik nie będzie jednak takie bezbolesne, ponieważ banki będą wykorzystywać przy tej operacji spread korygujący, żeby ich stary były jak najniższe. Jest więc wysoce prawdopodobne, że klientowi będzie się bardziej opłacało przenieść kredyt do innego banku już na nowym wskaźniku, niż polegać na tym, co zaproponuje im obecny bank.

Z drugiej strony, dzięki temu, że WIRON przyjmuje niższe wartości od WIBORU, kredyt hipoteczny powinien stać się łatwiej dostępny dla potencjalnych kredytobiorców.

Wskaźnik wibor

Terminy

Banki mogą oferować produkty oparte na WIRONIE już od grudnia 2022. W związku z tym, pewnie zobaczymy pierwsze oferty już w 2023 roku.

2023 rok, to Faza Wprowadzania. W jej zakresie jest udostępnienie nowych produktów opartych o WIRON. Banki mogą je oferować równolegle z produktami opartymi na WIBORZE. W tym okresie odbywać ma się także kampania informacyjna o nowym wskaźniku.

2024 rok, to Faza Wyprowadzania. Banki oferują nowe produkty różnych kategorii oparte o WIRON, stopniowo wypierając ze swoich ofert propozycje oparte na WIBORZE.

2025 rok to Faza Finalizacji. Wskaźnik WIBOR przestaje być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostają konwertowane na wskaźnik WIRON.

Jeśli ktoś chce bliżej przyjrzeć się notowaniom WIRONU, polecamy stronę https://gpwbenchmark.pl/wartosci_i_statystyki

Na koniec wpisu, pragniemy przypomnieć, że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, zawsze warto skontaktować się z doradcą kredytowym w Szczecinie, żeby na spokojnie porozmawiać o zdolności kredytowej i doborze najlepszej oferty. Zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *