WAKACJE KREDYTOWE 2024

W 2023 roku każdy z nas mógł skorzystać z wakacji kredytowych bez żadnych dodatkowych obostrzeń. Każdy, kto posiadał kredyt hipoteczny mógł zupełnie bezpłatnie zawiesić sobie spłatę jednej raty kapitałowo-odsetkowej w każdym kwartale. Nie powodowało to naliczania żadnych dodatkowych odsetek, tylko wydłużenie okresu kredytowania o czas zawieszonych rat. Duża część kredytobiorców mogła wykorzystać ten prezent od rządzących na nadpłacenie swojego kredytu właśnie tymi kwotami, których nie trzeba było uregulować w danym kwartale.

Mamy potwierdzenie, że wakacje kredytowe będą też obowiązywać w 2024. Przyjrzyjmy się na jakich zasadach będzie można z nich skorzystać.

 

KRYTERIUM DOCHODOWE

 

W tym roku będzie obowiązywać kryterium dochodowe. To oznacza, że nie każdy będzie mógł z Wakacji skorzystać. Z wakacji kredytowych 2024 skorzystają osoby, u których średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (rata do dochodu) za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35%

Mówiąc prostszym językiem: do skorzystania z wakacji kredytowych będą Ci posiadacze kredytu hipotecznego, u których w ciągu ostatnich 3 miesięcy wysokość raty stanowiła średnio więcej, niż 35% dochodów w całym gospodarstwie domowym.

KRYTERIUM WYSOKOŚCI KREDYTU

 

Drugie kryterium, które jest nowością, nie będzie stanowić zbyt dużego ograniczenia, ponieważ kwota graniczna wysokości kredytu to 2 miliony złotych. Kredytobiorcy, których zdolność kredytowa pozwala na zaciąganie kredytów hipotecznych wyższych, niż 2 mln złotych, to i tak bardzo dobrze sytuowane osoby.

Podsumowując: w tym roku z wakacji kredytowych mogą skorzystać ci kredytobiorcy, którzy mają zaciągnięty kredyt mniejszy niż 2 mln złotych, a wysokość raty przekracza 35% dochodów gospodarstwa domowego.

 

JAK DZIAŁAJĄ WAKACJE KREDYTOWE 2024?

 

Nie licząc omówionych wyżej kryteriów, zasada działania się nie zmienia. W każdym kwartale można zawiesić jedną, dowolnie wybraną ratę. Wyjątkiem jest pierwszy kwartał, bo tutaj będzie można zawiesić tylko ratę marcową – to wynika z terminu wprowadzania przepisów. Zawieszenie raty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami odsetkowymi, tylko wydłuża okres kredytu.

 

Jeśli chcesz porozmawiać o swoim kredycie hipotecznym lub dopiero zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu, skontaktuj się z doradcą kredytowym ze Szczecina.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *