RODZINNY KREDYT MIESZKANIOWY – PRZYPOMNIENIE

RODZINNY KREDYT MIESZKANIOWY

Wraz z końcem 2023 skończył się również limit dopłat dla programu Bezpieczny kredyt 2%. Mamy jednocześnie zapowiedź, że jeszcze w styczniu poznamy założenia nowego programu. Na moment publikowania tego wpisu nie znamy jednak żadnych szczegółów.

Wydaje się to być dobrym momentem na przypomnienie, że mamy cały czas na rynku kredytów hipotecznych jeszcze jeden program wspomagający przyszłych kredytobiorców, a mianowicie Rodzinny kredyt mieszkaniowy (RKM). Na czym polega program?

Dwa najważniejsze założenia programu polegają na tym, że:

  • można zaciągnąć kredyt hipoteczny nie posiadając wkładu własnego
  • przy spłacie kredytu można wykorzystać mechanizm spłaty rodzinnej

 

RKM A ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Program RKM nie rozwiązuje natomiast problemu ewentualnego braku zdolności kredytowej. Koszt takiego kredytu nie jest obniżony tak, jak miało to miejsce przy Bezpiecznym kredycie, więc o zdolność kredytową jest w tym przypadku trudniej. Stopy procentowe są wciąż na wysokich poziomach, a to sprawia, że nie jest to na pewno program dla osób najmniej zarabiających, bo te mogą mieć problem ze zdolnością kredytową.

WKŁAD WŁASNY

Jest jednak dużo osób, które nie mogły się zdecydować na zakup mieszkania właśnie ze względu na brak wkładu własnego. Program zakłada, że decydując się na kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi mieć 20% wkładu własnego -jeśli posiada mniej lub nie posiada w ogóle może w zamian skorzystać z gwarancji BGK, podobnie jak w przypadku Bezpiecznego kredytu. Różnica jest jednak taka, że musi być spełniony dodatkowy warunek maksymalnej ceny za metr kwadratowy nabywanej nieruchomości. Tu pojawia się największy mankament programu, ponieważ sugerowane ceny (podawane są na stronach BGK znacznie odbiegają od cen rynkowych w dużych miastach. Z tego powodu, program sprawdza się przede wszystkim przy nieruchomościach położonych w mniejszych miejscowościach.

SPŁATA RODZINNA

Program RKM w swoim założeniu spełnia dodatkowo rolę prorodzinną i premiuje kredytobiorców, którzy w trakcie spłacania kredytu hipotecznego powiększyli swoje gospodarstwa domowe o drugie, trzecie i kolejne dziecko.

Program oferuje spłatę w wysokości 20 tys zł gospodarstwom domowym, którym urodziło się drugie dziecko oraz 60 tys zł przy narodzeniu trzeciego oraz kolejnego dziecka.

Powiększenie rodziny powinno nastąpić już po zaciągnięciu kredytu. Dodatkowo, nie można posiadać żadnej innej nieruchomości niż ta finansowana za pomocą RKM.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Możesz wziąć kredyt hipoteczny w programie RKM, jeśli:

  • mieszkasz na terytorium RP
  • jeśli nie mieszkasz na terytorium RP, ale posiadasz polskie obywatelstwo, lub przystępujesz do kredytu hipotecznego z osobą, która takie obywatelstwo posiada
  • w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie jesteś stroną żadnego innego kredytu hipotecznego
  • nie posiadasz prawa własności lub spółdzielczego prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
  • jesteś właścicielem nieruchomości mieszkalnej i jednocześnie posiadasz przynajmniej dwójkę dzieci. W takiej sytuacji obowiązują limity metrażu. Jeśli masz dwójkę dzieci, posiadana przez Ciebie nieruchomość nie może być większa niż 50m2, przy trójce dzieci 75m2 oraz przy większej ilości dzieci 90m2.

Chcesz porozmawiać szerzej na temat RKM? Chcesz porozmawiać o najlepszej dla siebie ofercie kredytu hipotecznego? Skontaktuj się z doradcą kredytowym w Szczecinie.

Pamiętaj, że współpraca z ekspertem kredytowym ze Szczecina jest dla Ciebie bezpłatna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *