kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

CO SŁYCHAĆ W PROGRAMIE KREDYT HIPOTECZNY BEZ WKŁADU WŁASNEGO?

Program rządowy obowiązuje od 27 maja 2022, ale dopiero od niedawna pojawiły się dwa banki, w których można składać wniosek o taki kredyt. 

Na dzień pisania artykułu, cały czas niewiele banków ma podpisane umowy z BGK, na mocy których mogłyby oferować takie kredyty. Nie licząc kilku banków spółdzielczych, są to Alior Bank, PKO BP, Pekao SA, BOŚ i Santander.

Natomiast pierwszymi bankami, które zaczęły udzielać kredytów w tym programie są Alior Bank i Santander Bank. Wystartowały z ofertą w lipcu tego roku. Przed wprowadzeniem programu, na rynku było wiele domysłów, że banki będą przygotowywały specjalne oferty pod ten program, które będą cenowo mniej korzystne od zwykłych ofert. W przypadku Aliora i Santandera okazuje się jednak, że oferta jest identyczna, jak w pozostałych wariantach hipotecznych.

Jeśli nie masz więc wkładu własnego, a udało Ci się znaleźć stosunkowo niedrogą nieruchomość (limity cen, o których poniżej), możesz już składać wniosek kredytowy o kredyt bez wkładu własnego.

kredyt bez wkładu własnego

Przypomnijmy założenia programu.

Kto może wziąć taki kredyt?

– singiel

– małżeństwo

– związek nieformalny, wychowujący wspólne dziecko

 

Jaki jest warunek?

Na dzień składania wniosku, nie możesz posiadać nieruchomości ani przekazać nieruchomości w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej, czyli generalnie na rzecz najbliższej rodziny.

Od tej reguły są jednak wyjątki związane z ilością posiadanych dzieci. Możesz mieć mieszkanie:

– do 50 m2, jeśli posiadasz dwójkę dzieci

– do 75 m2, jeśli posiadasz trójkę dzieci

– do 90 m2, jeśli posiadasz czwórkę dzieci

– bez ograniczeń przy piątce i więcej dzieci.

 

Na czym polega rozwiązanie?

Kredytobiorca może zaciągnąć kredyt w wysokości 100% ceny zakupu, czy wartości inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) gwarantuje spłatę minimalnie 10% wartości kredytu, a maksymalnie 20%, ale nie więcej niż 100 tys zł. Z tego wynika, że kredytobiorca może wnieść nie więcej, niż 10% swojego wkładu własnego. BGK za udzielenie gwarancji pobiera 1% prowizji od wysokości udzielonej gwarancji.

 

Spłata rodzinna kredytu hipotecznego.

Jeśli w trakcie spłacania kredytu urodzi się Wam drugie dziecko, BGK spłaci za Was 20 tys zł z kredytu. Jeśli urodzi się Wam trzecie i kolejne dziecko, BGK spłaci kolejne 60 tys kredytu. W tym mechanizmie jedynym ograniczeniem jest pozostała kwota do spłaty. 

 

Limit ceny nieruchomości.

W każdym województwie wygląda to inaczej. Jeśli chodzi o Szczecin, obecna cena nie może być wyższa niż 5944 zł za m2 na rynku pierwotnym oraz 5487 zł na rynku wtórnym. W gminach sąsiadujących ze Szczecinem, czyli Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare Czarnowo odpowiednio 5521 zł oraz 5096 zł. W pozostałych gminach naszego województwa: 5097 zł oraz 4705 zł.

Jak widać, program brzmi całkiem ciekawie w założeniach, szczególnie jeśli planuje się powiększać rodzinę w trakcie spłaty kredytu hipotecznego. Problemem natomiast pozostają dwie kwestie: zdolność kredytowa oraz nieruchomość w odpowiedniej cenie.

Pamiętajcie, że przed podjęciem decyzji związanych z kredytem, zawsze warto porozmawiać z doradcą kredytowym. Prowadzimy sprawy kredytowe naszych klientów zarówno w Szczecinie, jak i w całej Polsce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *