zdolność kredytowa

JUŻ NIEDŁUGO WYŻSZA ZDOLNOŚĆ

Brak zdolności kredytowej to największe przekleństwo klientów, którzy obecnie chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. Osoby, które już posiadają takie zobowiązanie mają z kolei inny problem: ciągle rosnące raty swoich kredytów. Jednak źródło obu tych problemów jest to samo, czyli wysokie stopy procentowe.

Bufor a zdolność kredytowa

Brak zdolności kredytowej wynika dodatkowo jeszcze z bufora, który został narzucony bankom przez KNF. Bufor ten nakazuje badanie zdolności potencjalnych kredytobiorców przy założeniu, że obecne oprocentowanie kredytów jest wyższe dodatkowo o 5%. To oznacza, że jeśli WIBOR 6M na dzień pisania tekstu wynosi 6,99%, klient musi mieć zdolność kredytową również dla WIBORu na poziomie 11,99%.

KNF w końcu zdecydował się jednak na obniżenie tego bufora. Niestety, w głównej mierze dotyczy to ofert z oprocentowaniem stałym. Dlaczego niestety? No cóź, RPP zapowiada, że zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych, wspomina się również o możliwych obniżkach. Dlatego obecnie zaciąganie zobowiązania na stałym wysokim oprocentowaniu niekoniecznie wydaje się dobrym pomysłem.

Najważniejsze jednak, że mamy pierwsze jaskółki luzowania polityki w tym temacie. Teraz możebyć już tylko lepiej

Ile powinien wynosić bufor?

Podsumowując: bufor dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową powinien wynosić 2,5% (było 5%). Co z kredytami ze zmienną stopą? Komunikat brzmi: „Dla kredytów ze zmienną stopą procentową bufor powinien być adekwatnie wyższy.”

Nie wiadomo zatem jak to realnie wpłynie na badanie zdolności przy tym rodzaju oprocentowania. Jeśli nie ma jasno wskazanych poziomów przez KNF, banki raczej pozostaną przy buforze 5%, bo zastosowanie niższego będzie dla nich dodatkowym ryzykiem.

Chcesz wiedzieć więcej? Zastanawiasz się, czy wziąć kredyt hipoteczny? Chcesz porozmawiać o swoich obecnych zobowiązaniach? Zapraszamy do kontaktu z Twoim doradcą kredytowym w Szczecinie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *