ILE PODWYŻEK STÓP PROCENTOWYCH JESZCZE NAS CZEKA?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny (08.06.22) podniosła stopy procentowe. Obecnie, główna stopa referencyjna NBP wynosi 6%. Na konferencji po posiedzeniu RPP, Prezes Glapiński powiedział, że jesteśmy blisko końca cyklu podwyżek.

A co na to WIBOR? Każdy kredytobiorca, niezależnie czy jest zwykłą osobą fizyczną, przedsiębiorcą, czy też przedsiębiorstwem wie, że najważniejsze dla jego zobowiązań jest zachowanie WIBORU. Praktycznie każdy rodzaj zobowiązania zaciągniętego w PLN jest oparty na WIBORZE. Poczynając od zwykłych kredytów gotówkowych, poprzez leasingi, kredyty firmowe, hipoteczne, aż po duże kredyty inwestycyjne. W zależności od rodzaju zobowiązania, może to być WIBOR 1M, 3M, 6M (jedno-, trzy-, sześciomiesięczny).

Dla kredytów hipotecznych najważniejszy jest oczywiście 3M i 6M – to, który z tych wskaźników referencyjnych jest zastosowany przy naszym kredycie, determinuje częstotliwość z jaką mamy aktualizowaną wysokość raty w naszym harmonogramie spłaty.

Co na to WIBOR?

WIBOR wygląda jakby się uspokoił. Poniżej prezentujemy, jak wyglądała zmiana WIBORU 6M w punktach procentowych pomiędzy poszczególnymi posiedzeniami RPP od początku roku:

styczeń – luty: 0,75 pp
luty – marzec: 0,64 pp
marzec – kwiecień: 0,89 pp
kwiecień – maj: 1,36 pp
maj- czerwiec: 0,47 pp

To wydaje się być całkiem racjonalną przesłanką do tego, że poziom stóp procentowych jest już blisko poziomów, które są oczekiwane przez rynek. Czego Wam i sobie życzymy, bo przecież nikt nie lubi płacić wysokich rat i z punktu widzenia osoby, która zaciągnęła kredyt hipoteczny w Szczecinie, czy jakimkolwiek innym mieście, najlepiej jest, gdy stopy procentowe są na jak najniższym poziomie.

 

podwyżki stóp procentowych

Cykl podwyżek a raty naszych kredytów?

Załóżmy, że posiadamy kredyt hipoteczny na 350 tys zł zaciągnięty na okres 360 miesięcy z marżą na poziomie 2% i oprocentowaniu opartym właśnie na WIBORZE 6M:

30.06.2021 – WIBOR 6M = 0,25% – rata = 1337 zł
31.12.2021 – WIBOR 6M = 2,84% – rata = 1844 zł
09.06.2022* – WIBOR 6M = 7,02% – rata = 2821 zł

*Ostatnia data wynika z terminu, kiedy pisaliśmy ten wpis.

Jak widać, wpływ wzrostu stóp procentowych ma potężny wpływ na wysokość raty. Dlatego tym bardziej wszyscy trzymamy kciuki za szybkie zakończenie tego cyklu podwyżek.

Oczywiście, jeśli chcecie państwo porozmawiać o swoim kredycie, bądź dopiero zastanawiacie się nad wzięciem kredytu, zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy ekspertami kredytowymi ze Szczecina i z przyjemnością postaramy się pomóc.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.